Rejestracja
Choroby serca są główną przyczyną śmierci w Polsce. Szacuje się, że odpowiadają one niemalże za połowę wszystkich zgonów. 20% zgonów w wyniku chorób sercowo-naczyniowych dotyczy ludzi poniżej 65 roku życia.
Badania naukowe, przeprowadzane w różnych krajach świata, wskazują na skuteczne sposoby prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Czynniki ryzyka mają różny rozkład populacyjny, kulturowy i środowiskowy. Spośród kilkudziesięciu z nich za podstawowe uznaje się: palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze, zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL, małe stężenie cholesterolu HDL, cukrzycę.
Jak należy zapobiegać chorobom sercowo- naczyniowym?
– Zwiększyć aktywność fizyczną – uprawiać więcej sportów, ćwiczyć. Wystarczy zrobić sobie codziennie 30-minutowy szybki marsz o umiarkowanej intensywności. Wspaniale pobudzi to krążenie. Wskazana jest również jazda na rowerze, pływanie i biegi. Nawet najprostsze ćwiczenia takie jak przysiady dają pozytywne rezultaty. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja i systematyczność.
– Zacząć się prawidłowo odżywiać – należy wzbogacić swój jadłospis w warzywa i owoce. Jeść więcej pokarmów zawierających błonnik. Jeśli masz nadwagę, spróbuj dostarczyć z pożywieniem mniejszą ilość kalorii. To pomoże zbliżyć się do idealnej masy ciała. Zrzucenie tylko 10% masy ciała może mieć znaczący wpływ na poprawę stanu zdrowia. W przypadku, gdy sam nie potrafisz opracować właściwej diety – zwróć się o poradę do dietetyka.(zobacz tutaj).
– Należy rzucić palenie i ograniczyć spożywanie alkoholu. Palenie powoduje zwiększenie ryzyka zachorowań na miażdżycę i inne choroby układu sercowo-naczyniowego.
– Ciśnienie krwi jest wartością zmienną i w sposób naturalny ulega wahaniom w ciągu dnia. To zjawisko normalne i znacznie różni się od diagnozy dotyczącej „wysokiego” ciśnienia krwi. Ciśnienie 120/80mmHg to ciśnienie optymalne. Wartości powyżej 140/90 mm/Hg uznawane są za ciśnienie wysokie. Należy mierzyć ciśnienie tętnicze w warunkach domowych co najmniej raz w tygodniu.