Godziny przyjęć
Czynna w każdą środę – godz. 18.00 – 19.30
Rejestracja
(29) 766-89-49, (29) 646-30-89 lub online (klik)
Lekarz
lek. spec. Agnieszka Gałązka – Prawo wykonywania zawodu uzyskała na Akademii Medycznej w Warszawie 10 grudnia 1994 r. Jest członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, posiadającym od 6.05.2008 r. specjalizację w dziedzinie nefrologii.
Nefrologia zajmuje się chorobami nerek, które pełnią rolę oczyszczania naszego organizmu z produktów przemiany materii oraz toksyn. Choroby nerek przebiegają podstępnie, ponieważ zwykle bezbólowo. Jednak ich dysfunkcja stopniowo może doprowadzić do ciężkiego zatrucia organizmu toksynami, a niekiedy nawet do śmierci. Przyczyny uszkodzenia nerek to choroby zapalne, również autoimmunologiczne, metaboliczne, niekiedy wady układu moczowego i nawracające zakażenia. W początkowym okresie uszkodzenia nerek można wiele pomóc za pomocą farmakoterapii oraz odpowiedniej diety. Niekiedy uszkodzenie nerek jest tak duże, że doprowadza do niewydolności i wzrostu parametrów przemiany materii, np. mocznik, kreatynina. Na szczęście w obecnych czasach jest szeroko dostępna dializoterapia, która usuwa szkodliwe substancje. Jeszcze nie tak dawno brak dostępności do dializ kończył się śmiercią.
Nie wszyscy wiedzą, że nerki prawidłowo działające wpływają na produkcję krwinek czerwonych, ciśnienie krwi oraz gospodarkę wapniowo- fosforanową.
Warto wiedzieć, że nefrologia zajmuje się też nadciśnieniem tętniczym, które może być i przyczyną chorób nerek i ich skutkiem (np. kłębuszkowego zapalenia lub niewydolności nerek).
Z nefrologiem trzeba się skonsultować, gdy pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu, stwierdza się podpuchnięcie oczu czy nadciśnienie. Są to objawy często towarzyszące schorzeniom nerek. Bywa, że nerki chorują, ale poza uczuciem ciągłego zmęczenia lub oddawaniem moczu w nocy, nie dają wyraźnych niepokojących sygnałów.
Objawy mogące wskazywać na choroby nerek i powinny skłonić cię do wizyty u nefrologa:
- obrzęki wokół oczu, opuchlizna rąk, stóp, kostek,
- pieczenie i bolesność w trakcie oddawania moczu,
- częstomocz, oddawanie moczu w nocy,
- ciemno podbarwiony, krwisty mocz,
- mętny mocz o ostrej woni przypominającej zapach amoniaku,
- bolesność poniżej żeber nienasilająca się podczas ruchu,
- podwyższone ciśnienie krwi.
Warto pamiętać, że nerki chorują w sposób podstępny i jedynym symptomem bywa często uczucie zmęczenia lub oddawanie moczu w nocy. Idąc do nefrologa ordynującego w CCN „Salus” warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań podstawowych. Jeśli ich nie posiadasz, zleci Ci ich wykonanie nasz specjalista.
Najczęściej wymagane są:
- morfologia,
- badanie ogólne moczu,
- mocznik,
- kreatynina,
- jonogram,
- poziom glukozy,
- USG układu moczowego z oceną wielkości nerek.
Jeśli wystąpi podejrzenie przewlekłej choroby nerek, trzeba będzie dodatkowo wykonać badanie wapnia. Przy nawracających zakażeniach układu moczowego pacjent powinien wykonać posiewu moczu i ustalić poziom glukozy, a przy białkomoczu dodatkowo wynik dobowej utraty białka, badanie cholesterolu i wapnia. Nefrolog będzie też chciał zobaczyć kartę kontroli ciśnienia tętniczego. Przy nadciśnieniu tętniczym konieczne jest wykonanie badania dna oka, a w dalszej kolejności Holterem ciśnieniowym.
Wszystkie wspomniane badania możesz wykonać zgłaszając się na wizytę do CCN „Salus”.