Regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości – zarówno ze strony układu sercowo-naczyniowego, jak i wszystkich innych narządów. Jeśli chodzi o profilaktyczne badania laboratoryjne o profilu kardiologicznym, warto wykonywać pełną morfologię z rozmazem (co najmniej raz w roku), pomiar stężenia glukozy, a także potasu, kinazy kreatynowej (CK) i enzymów ALAT i ASPAT. Dodatkowo, prócz codziennego, konieczne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego za pomocą Holtera EKG (przynajmniej raz w roku).
Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę. Dzięki temu pozwala wykryć zaburzenia, które trudno jest uchwycić na elektrokardiogramie czy w czasie echa serca. Prawidłowy wynik Holtera oznacza, że w czasie badania nie zarejestrowano żadnych niepokojących objawów w pracy serca – arytmii, zbyt powolnego lub spowolnionego tętna, nieregularnych skurczów.
Interpretacja wyników zawsze przeprowadzana jest przez lekarza kardiologa, który zestawia dane pozyskane z urządzenia z notatkami pacjenta oraz innymi przeprowadzonymi badaniami. Dalsze postępowanie jest uzależnione od otrzymanych wyników.
Holter EKG może wykazać nieprawidłowości w pracy serca: arytmię, zbyt wolne lub zbyt częste skurcze, niedokrwienie mięśnia sercowego i wiele innych.
Do badania holterem EKG nie ma potrzeby specjalnie się przygotowywać.
Nie mniej ważnym jest, by nie stosować tego dnia na torsie szczególnie tłustych balsamów lub oliwek, które mogą wpłynąć na przyczepność elektrod. W przypadku panów mających szczególnie owłosiony tors, wskazane jest ogolenie klatki piersiowej. Nie ma wskazań do odstawiania regularnie stosowanych leków.
Na czas badania wygodniej będzie założyć luźniejsze ubrania, które nie krępują ruchów.
Jedynie pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca zobowiązani są dostarczyć przed badaniem paszport swojego rozrusznika wraz z jego obecnymi parametrami.
Tradycyjne badanie EKG a badanie Holterem EKG – różnice
Tradycyjne badanie EKG trwa kilka minut i odbywa się w pozycji leżącej. Badanie holterem EKG odbywa się całą dobę (lub dłużej), możliwe jest zarejestrowane pełnego obrazu pracy serca w „naturalnych warunkach”: w czasie spoczynku, aktywności, pracy, sportu, spożywania posiłków etc.
Lekarz kardiolog wydaje skierowanie na badanie holterem EKG. Ile się nosi aparaturę oraz jak szybko powinno zostać wykonane zadanie także jest w gestii lekarza.
Badanie holterem EKG trwa zazwyczaj pełną dobę.
W trakcie badania holterem EKG pacjent może być poproszony o prowadzenie dziennika aktywności, w którym należy notować wszelkie nietypowe sytuacje, jak np. zmianę samopoczucia, doświadczenie arytmii, bólu w klatce piersiowej, a także sytuacje stresowe czy trening sportowy. Jeśli holter zacznie piszczeć przez dłuższy czas (nie jest to pojedynczy sygnał dźwiękowy, tylko stały), należy skontaktować się z placówką medyczną, z jakiej był wydany.
Czego nie można robić w trakcie badania Holtera?
Będąc w trakcie badania holterem EKG nie można wraz z włączonym urządzeniem brać prysznica i kąpieli. Zakazane jest używanie poduszek i koców elektrycznych. Absolutnie nie powinno się samodzielnie obsługiwać urządzenia – wyjątkiem jest sytuacja wciskania przycisku, gdy pojawia się ból czy arytmia (w ten sposób w danych gromadzonych w urządzeniu pojawia się stosowny zapis).
Zastanawiasz się, czy holter można ściągnąć samemu? Odpowiedź brzmi jednoznacznie: nie. To delikatne urządzenie, które powinno być obsługiwane przez specjalistę. Zarówno zakładanie, jak i ściąganie holtera EKG powinno odbywać się w placówce medycznej.