Zespół Tourette, zwany inaczej chorobą tików, zaliczany jest do wrodzonych zaburzeń neurologicznych. Cechą charakterystyczną schorzenia jest występowanie licznych tików głosowych i motorycznych. Zazwyczaj tiki te występują w łagodnej postaci, ale w przypadkach cięższych może dochodzić do zjawiska mimowolnego przeklinania, a nawet wykonywania nieprzyzwoitych gestów.
Choroba występuje 3 – 4 razy częściej wśród mężczyzn niż kobiet.
Większość ludzi z Zespołem Tourette nie wymaga leczenia farmakologicznego.
W przypadku pacjentów o nasilonych objawach, u których występuje także zespół nadpobudliwości psychoruchowej, odnotowuje się zachowania agresywne, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, a nawet samouszkodzenia.
Postępowanie terapeutyczne jest zróżnicowane. Najczęściej stosuje się środki farmakologiczne, które pozwalają na zmniejszenie intensywności tików oraz związanych z nimi zachowań. Niestety, nie istnieje jedno lekarstwo, które byłoby skuteczne we wszystkich przypadkach zespołu Tourette. Stosuje się głównie neuroleptyki oraz leki przeciwdepresyjne. Żaden środek farmakologiczny nie powoduje również trwałego i całkowitego wyeliminowania tików. Działanie leków może także nieść zagrożenie wystąpienia objawów ubocznych. Stąd też ważne jest, aby lekarz specjalista dobrał odpowiednią dawkę leku, indywidualnie dostosowaną do pacjenta z zespołem Tourette. Zastosowanie znajduje też psychoterapia i terapia behawioralna.
Głównym celem psychoterapii jest wsparcie pacjenta zmierzające do nauczenie go radzenia sobie z trudnościami życia codziennego wynikającymi z występowania tików.
Terapia behawioralna odgrywa pewną rolę w przypadku pacjentów z prostymi tikami głosowymi czy ruchowymi oraz zachowaniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Może też być użyteczna jako uzupełnienie terapii farmakologicznej, zwłaszcza u pacjentów, którym leki nie pomagają albo wywołują niepożądane efekty uboczne, do których zalicza się: sztywność i drżenie rąk, kłopoty z koncentracjąi, obniżenie funkcji poznawczych, bezsenność, niepokój, suchość w ustach, bóle i zawroty głowy, nudności, utrata apetytu, zmęczenie, kłopoty ze snem.
W zwalczaniu schorzenia znajduje też zastosowanie metoda EEG Biofeedback, która jest metodą behawioralną. EEG Biofeedback daje możliwość regulacji niektórych funkcji mózgu.