Hemikrania napadowa, określana też jako CPH (chronic paroxysmal hemicrania), połowicze bóle głowy lub Zespół Sjaastada, zaliczana jest do niemigrenowych bólów głowy. Swoimi objawami przypomina nieco klasterowe bóle głowy, jednak ataki bólowe są zwykle krótsze i występują częściej. Czas trwania napadu wynosi 2 – 45 minut, średnio 15 min. Liczba napadów w ciągu dnia wynosi przeciętnie 5-40. Dla odróżnienia hemikrania ciągła charakteryzuje się stałym kilkumiesięcznym bólem okresowo nasilającym się , ale nie ustępującym całkowicie.
Ból zlokalizowany jest w okolicach oczodołu, czoła i skroni, jest bardzo silny, rwący, zwykle jednostronny. Towarzyszą mu objawy wegetatywne, jak przekrwienie spojówki, łzawienie, wyciek z nosa, a niekiedy nawet opadnięcie powieki. W trakcie napadu bóle są mogą promieniować do potylicy, karku i ramienia.
Ból nasila alkohol.
Choroba jest znacznie częściej spotykana u kobiet i ujawnia się zazwyczaj w drugiej lub trzeciej dekadzie życia.
Rozpoznanie stawia się na podstawie dokładnie zebranego wywiadu. Jest ono bardzo ważne, ponieważ istnieje skuteczne leczenie lekiem przeciwzapalnym – indometacyną.