Około 8% pacjentów poszukuje specjalistycznej porady u neurologa skarżąc się na tę dolegliwość. Najczęściej bóle głowy stanowią objaw towarzyszący innej chorobie. Takie bóle nazywamy bólami głowy objawowymi. Przyczyn bólów głowy jest wiele.
Do najczęstszych przyczyn ogólnoustrojowych bólu głowy zaliczamy:
- nadciśnienie tętnicze
- procesy chorobowe toczące się w innych narządach organizmu w obrębie czaszki lub w jej sąsiedztwie (zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok )
- będące następstwem zmian w obrębie szyi i karku,
- pochodzenia toksycznego,
- towarzyszące chorobom oczu,
- w zaburzeniach metabolicznych, szczególnie niewydolności nerek, wątroby,
- w depresjach, zaburzeniach lękowych i innych schorzeniach psychiatrycznych.
Przyczyny neurologiczne objawowego bólu głowy są następujące: - guzy mózgu: pierwotne lub przerzutowe,
- udary mózgu: krwotoczne lub niedokrwienne, w tym krwawienie podpajęcze,
- następstwa urazów głowy,
- zmiany zapalne,
- wodogłowie.
Każdy pierwszorazowy ból głowy wymaga bardzo wnikliwej diagnostyki opartej na dokładnie zebranym wywiadzie i badaniu neurologicznym chorego oraz zaplanowaniu badań dodatkowych.
Po wykluczeniu wszystkich możliwych przyczyn objawowego bólu głowy, wolno uznać, że ból jest samoistny, to znaczy niezwiązany z inną chorobą. Takim bólem jest np. opisana w innym rozdziale migrena, a także ból napięciowy spowodowany przeciążeniem, stresem i \”wewnętrznym napięciem\”. Do samoistnych bólów głowy zalicza się także neuralgie w obrębie głowy i twarzy oraz ból głowy Hortona. Jest również wiele innych rodzajów bólów głowy, ale to wykracza poza obręb tego opisu.