Rejestracja
ICS Impulse – test vHIT w diagnostyce zawrotów głowy
W obecnej praktyce klinicznej w obszarze diagnostyki zawrotów głowy stosuje się wiele zróżnicowanych testów i pomiarów wymagających specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a także sprzętu medycznego.
W ostatnim okresie czasu, w CCN „SALUS” obserwuje się zwiększoną ilość pacjentów zwracających się do specjalistów z problemem zaburzenia narządu równowagi. Objawy w postaci zawrotów głowy mogą towarzyszyć wielu schorzeniom, których pochodzenie może być bardzo zróżnicowane.
Z tych powodów zaistniała zatem potrzeba wprowadzenia w poradni neurologicznej odpowiedniej aparatury, która pozwoliłaby na wykonywanie procedury diagnostycznej w celu poprawnego rozpoznania etiologii zawrotów głowy.
Stosunkowo niedawno do dyspozycji lekarzy w Polsce oddany został pierwszy system diagnostyczny do przeprowadzania testu vHIT – ICS Impulse, którym najczęściej dysponują jedynie Kliniki.
ICS Impulse to narzędzie badawcze, które umożliwia określenie współczynnika nadążania (gain) wartości odruchu przedsionkowo-okoruchowego (OPO) oraz ilustrujące ruchy sakadowe gałek ocznych za pomocą testu vHIT: video Head Impulse Test (lub Halmagyi Impulse Test).
Test vHIT jest jedynym obecnie dostępnym badaniem, które ocenia funkcjonowanie wszystkich sześciu kanałów półkolistych niezależnie w odpowiedzi na stymulację fizjologiczną, porównywalną do tej, jakiej pacjent doświadcza na co dzień.
Test vHIT jest niezbędny do oceny zaburzeń w obszarze peryferyjnej części narządu przedsionkowego i określenia, w której części nerwu występuje nieprawidłowość oraz czy występuje ona w obszarze kanałów półkolistych.
ICS Impulse umożliwia dokładną i obiektywną ocenę odruchu przedsionkowo-ocznego. Technologia ta zmieniła spojrzenie na dotychczas stosowane metody diagnostyki zaburzeń równowagi. Pozwala na szybką ocenę charakteru zaburzeń i wyznacza kierunek leczenia pacjenta.
Za pośrednictwem omawianego urządzenia specjalista neurolog może także z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć niektóre zaburzenia naczyniowe; guz nerwu VIII i kąta mostowo-móżdżkowego; zaburzenia czynnościowe; padaczkę skroniową; guz mózgu; SM; a także choroby metaboliczne i chorobę Meniere’a.
Z klinicznej analizy dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów wynika, że ich podłożem są:
- zaburzenia naczyniowe OUN i ucha wewnętrznego (15,2%),
- łagodny, położeniowy zawrót głowy (15,2%),
- skutki urazów czaszki i kręgosłupa szyjnego (14,9%),
- stany zapalne ucha środkowego (12,0%),
Modelowe jednostki chorobowe w otoneurologii stanowiły w badanej populacji odpowiednio:
- choroba Meniere’a (3,3%),
- zapalenie neuronu przedsionkowego (2,8%),
- guz nerwu VIII i kąta mostowo-móżdżkowego (1,5%).
Największą populację chorych z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi stanowili pacjenci, u których pomimo wielokrotnych badań kontrolnych i długotrwałej obserwacji nie udało się ustalić rozpoznania bez badania omawianym testem vHIT. Grupa ta stanowiła 23,9% przypadków całej badanej populacji.
Zalety badania:
– pełne badanie układu przedsionkowego w krótkim czasie – badanie wszystkich 3 kanałów półkolistych ucha lewego i prawego
– wygodne, lekkie gogle z wbudowanym żyroskopem zwiększające komfort pacjenta
– pełna mobilność umożliwiająca badanie pacjentów zarówno w gabinecie, jak i przy łóżku na oddziale
– wyjątkowo czuła kamera rejestrująca szybkie ruchy oka przy bardzo małych prędkościach kątowych głowy
Od października 2015r. w CCN „SALUS” – Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej wykonywane są badania test vHIT przy pomocy najnowszej generacji aparatu ICS Impulse, firmy Madsen – GN Otometrics.